Balkonda Cherry (salkım) domates macerası…

Bahçeli bir yerde büyümediğimizden yeşilliğe, meyve ve sebze yetiştiriciliğine uzak olduk. Hep içimde bir uhde kalmıştır. İnternette gezinirken hep balkon ve apartman yetiştiriciliği diye rastlıyordum. Sonunda bende yetiştirmeye karar verdim geçen sene bir arkadaştan aldığım, biber stillerini ( Bazı şehirlerde fide denilen bitkinin tohum ile büyüme arasındaki boyutuna Niğdede stil deniyor. ) saksıya diktim ve epey biber yedik eşim ve benim okadar hoşumuza gittiki bu senede domates ve biber yetiştirmek istedik.
İlk iş olarak mersin’den ( Annem mersinde yaşıyorda oranın tohumlarının daha iyi olduğunu söylediler. ) Cherry (salkım) domates tohumu aldım ve birgün ıslak bir havlu içerisinde beklettim. Daha sonra türüf toprağı alıp plastik bardaklara yerletirdim, üzerini 1 cm kadar türüf toprağı ile kapattım.

Sprey ile toprağı nemli kalacak şekilde her 5-6 saatte bir suladım. Bütün bardakları bir leğen içerisine yerleştirip üzerlerini bir naylon ile örttüm. ( Bu ufaklıkların üşümemesi içinmiş) Beşinci gün gölerime inanamadım ufacık ve yeşil bir nesne belirdi. Boyu sanırım 1 cm civarında ve iki küçük yaprak var.

Aradan birkaçgün daha geçince boyumuz 3 cm uzadı ama hala iki küçük yaprağımız var. Bu kadar zevkli birşey olamaz. Yeni evli olduğumuz için çocuğumuz yok ama inanın onlarla çocuklarım gibi ilgileniyorum ve anbean onları takip ediyorum.